Normovanie práce ako kľúč k zvyšovaniu výkonnosti a konkurencieschopnosti stavebno-montážnej firmy


Autor: Daniel Červeňák   

Streda, 12 Apríl 2023

Daniel Červeňák, Miroslav Ducár, Systematic, s.r.o.

1. Úvod

Odhad nákladov stavebného diela je zložitá úloha, ktorej úspech výrazne závisí od kvality projekčných podkladov, skúsenosti kalkulanta, ale aj od použitej metódy oceňovania.  V náročnom konkurenčnom prostredí stavebného trhu sú automatizované systémy oceňovania stavby efektívnejšie ako tie, ktoré nazývame "rozpočtovanie na kolene alebo od oka". Automatizované systémy oceňovania sú založené na technologických dátach a na softvérovej aplikácii, ktorá ich spracováva. Technologické dáta predstavujú množinu tzv. technologických cenníkových položiek (TCP), ktoré sú uložené v databáze a obsahujú vo svojej dátovej štruktúre onormované a ocenené zdroje, t.j. profesie, stroje a materiály, pomocou ktorých sa dá odpovedajúca technologická operácia zrealizovať. Technologické cenníkové položky sú teda nositeľom technológie, onormovaných zdrojov na jej vykonanie a vykalkulovanej ceny.
Kalkulant stavby v etape projektovania a plánovania definuje technológiu stavby pomocou technologických cenníkových položiek v zmysle projektu a technologických predpisov. Je teda zrejmé, že kvalitné technologické cenníkové položky sú dôležitým nástrojom na zvyšovanie výkonnosti a konkurencieschopnosti stavebno - montážnej firmy. Kvalita technologických cenníkových položiek závisí okrem iného od kvality noriem spotreby času tzv. živej práce. Za týmto účelom boli vyvinuté a stále sa rozvíjajú nástroje a metódy rozboru účelnosti organizácie a pracovných postupov v rámci celého stavebného výrobného procesu. Súčasťou týchto nástrojov sú tiež techniky zisťovania spotreby času, ktoré patria do oblasti nazývanej normovanie práce [1]. 

Hlavným cieľom procesu normovania práce je zabezpečiť optimálnu výkonnosť a účelné využívanie ľudských zdrojov vo výrobnom procese [1], ktoré spolu s ostatnými podnikovými zdrojmi zaisťujú úspešný chod stavebno-montážnej firmy. Proces normovania práce zahŕňa špecifikáciu pracovných činností a pracovných technologických postupov, návrh optimálnych technických a organizačných podmienok na ich vykonávanie ako aj stanovenie najnižšej možnej časovej normy vyžitia pracovnej sily s primeranými nákladmi a s primeranou námahou pri dodržaní všetkých predpisov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Výsledkom procesu normovania práce nie je len norma spotreby času, ale tiež dosiahnutie účelného hospodárenia s časom [1].

Spoločnosť Systematic®, s.r.o. využíva metódy a techniky normovania práce na účely stanovenia noriem spotreby času cenníkových položiek databázy programového systému Kalkulus, komplexného systému oceňovania, prípravy, plánovania, sledovania nákladov a podpory riadenia stavby.

V procese normovania úzko spolupracujeme s pokrokovými stavebnými a montážnymi firmami, ktoré umožňujú našim normovačom snímanie spotreby času jednotlivých operácií priamo na ich stavebno-montážnych zákazkách. V súčasnosti spolupracujeme so spoločnosťou SMART ENERGO, s.r.o. pri normovaní montáže tepelných čerpadiel a ďalších zariadení vykurovania na báze technológií obnoviteľných zdrojov energie. SMART ENERGO, s.r.o. je významným špecialistom v oblasti návrhu a montáže úsporného kúrenia. Manažment spoločnosti SMART ENERGO, s.r.o. nám umožnil metódou priameho merania spotreby času vytvárať snímky priebehu práce na svojich reálnych zákazkách.

V tomto článku popíšeme naše skúsenosti so zberom prvotných časových dát na jednej z nich, konkrétne: Montáž tepelného čerpadla vzduch/voda splitového reverzibilného, typ  VIESSMANN Vitocal 200-S typ AWB-M-E-AC 201.D08, 230 V. Získané časové dáta boli použité v procese normovania databázy programového systému Kalkulus a zároveň na potenciálne zdokonalenie priebehu pracovného procesu a zvyšovanie efektívnosti použitia zdrojov spoločnosťou SMART ENERGO, s.r.o.