Systematic EDU
„Ak mi niečo vysvetlíš - zabudnem, ak mi to ukážeš - zapamätám si, ale ak to urobím - pochopím."
Ján Ámos Komenský
Kurzy - Školenia - Prednášky
Naša školiaca a vzdelávacia činnosť pozostáva z organizovania kurzov, týkajúcich sa oceňovania a rozpočtovania stavebno-montážnych prác, technickej prípravy stavebnej výroby a harmonogramov stavieb. V súčasnosti ponúkame našim klientom individuálny intenzívny kurz " Rozpočtovanie zákaziek na uskutočnenie stavebno - montážnych prác a proces riadenia stavebných nákladov ".
Okrem získania teoretických vedomostí v danej oblasti je súčasťou kurzu praktické zaškolenie používania programového systému Kalkulus na úrovni stredne pokročilý vrátane precvičovania tvorby autorských výkazov výmer a oceňovania konkrétnych stavebno - montážnych zákaziek. Rozsah kurzu vieme prispôsobiť časovým možnostiam klienta.
Spolupráca s akademickou obcou
Naše skúsenosti v oblasti oceňovania a rozpočtovania stavebno-montážnych prác, technickej prípravy stavebnej výroby a harmonogramov stavieb sa snažíme odovzdať študentom a mladším kolegom. Sme vďační za to, že významné slovenské univerzity nám dávajú priestor prezentovať teoretické a praktické výsledky nášho vývoja na ich akademickej pôde. Na Stavebnú fakultu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave nás pravidelne už vyše 15 rokov pozýva medzi svojich študentov doc. Ing. Peter Makýš, PhD., prodekan Stavebnej fakulty pre vzdelávanie a vnútorný systém kvality.
Príležitostne máme tú česť vystúpiť s prednáškou na Stavebnej fakulte Technickej univerzity v Košiciach na pozvanie Ing. Aleny Tažikovej, PhD. a doc. Ing. Renáty Baškovej, PhD. z Katedry technológie stavieb. Na Fakulte výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove cvičíme a prednášame študentom pod vedením profesora Ing. Miroslava Rimára, CSc.
So slovenskými univerzitami spolupracujeme taktiež formou konzultácií a odbornej pomoci pri riešení diplomových a bakalárskych prác.
Výsledkom práce študentov sú vývojové a inovatívne riešenia, ktoré spĺňajú európske kritéria. Spomenieme niektoré z nich:
Bakalárska práca, autor Daniela Tomková: „Možnosti nasadenia SaaS v konkrétnej firme“, Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra kybernetiky a umelej inteligencie (KKUI), školiteľ: prof. Ing. Ján Paralič, PhD., 2012. Na práci sme sa podieľali poskytnutím softvéru a internej dokumentácie k danej problematike. V tejto práci Daniela vyvinula a odskúšala jedinečný model tvorby harmonogramu stavebnej výroby v cloude.
Diplomová práca, autor Marek Šimkovič: „Polyfunkčný objekt, Dunajská ul., Bratislava“, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Katedra technológie stavieb, 2015, vedúci práce: doc. Ing. Zdenka Hulínová, PhD. V tejto práci Marek vypracoval realizačný stavebno - technologický projekt pre Polyfunkčný objekt na Dunajskej ulici v Bratislave. Docentka Ing. Hulínová vytvorila v zadaní práce priestor na tvorbu normatívov spotreby práce na projektovanej stavbe. Na práci sme sa podieľali formou odbornej pomoci.
Diplomová práca, autor Daniela Tomková: „Implementácia štruktúrovaných dát určených pre oceňovanie, prípravu a riadenie stavebnej výroby do prostredia cloudu“, Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra kybernetiky a umelej inteligencie (KKUI), 2014, školiteľ: Dr. h. c. prof. Ing. Ladislav Madarász, PhD., konzultanti: Ing. Vladimír Gašpar, Ing. Daniel Červeňák. V tejto diplomovej práci bol navrhnutý klasifikačný systém, ktorý umožňuje účelne zatriediť katalógové cenníky stavebných výrobkov roztrúsených po internete v neštruktúrovanej forme do pevnej a jednoznačnej dátovej štruktúry vhodnej pre počítačové spracovanie. Bola vytvorená platforma pre prípravu externých dát procesu automatizovaného oceňovania, prípravy a riadenia stavebnej výroby do štruktúrovanej formy, ktorá predstavuje lepšiu kvalitu informácií pre jeho zefektívnenie. Takto pripravené dáta je možné "vrátiť späť na internet“, aby mohli byť zdieľané a využívané kalkulantmi stavby prostredníctvom webovej aplikácie "Web katalóg stavebných výrobkov". Táto aplikácia sa stala podkladom pre komerčné riešenie projektu CENY365.
Diplomová práca, autor Jana Kolesárová: „Extrakcia a analýza informácií obsiahnutých v súboroch BIM modelu s cieľom ich ďalšieho využitia pre oceňovanie stavieb“, Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra kybernetiky a umelej inteligencie (KKUI), 2017, školiteľ: Ing. Vladimír Gašpar, PhD., konzultant: Ing. Daniel Červeňák. V tejto práci sa Janka zaoberala analýzou informácií obsiahnutých v BIM modeli pre ich ďalšie použitie pri tvorbe výkazu výmer a oceňovaní stavby. Navrhla metódu parsovania a extrahovania informácií z BIM modelu a ich prenosu do aplikácie pre tvorbu rozpočtov. Navrhla funkcionalitu a programové riešenie aplikácie, ktorá rozpozná informácie potrebné pre tvorbu výkazu výmer a rozpočtu z BIM modelu a zobrazí ich používateľovi, resp. ich uloží do databázy programu na tvorbu rozpočtov Kalkulus.
Bakalárska práca, autor Tomáš Kepič: „Zber a spracovanie stavebno montážnych rozpočtov a cenových ponúk z verejných zdrojov“, Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra kybernetiky a umelej inteligencie (KKUI), 2017, školiteľ: Ing. Vladimír Gašpar, PhD., konzultant: Ing. Daniel Červeňák. V tejto práci Tomáš vytvoril metódu pre zber, spracovanie a analýzu dát z verejných zdrojov pre informačné skvalitnenie tvorby stavebno-montážnych rozpočtov.
Bakalárska práca, autor Patrícia Hatalová: „Výpočet zaťaženia ihlanových pilót“, Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra kybernetiky a umelej inteligencie, 2019, školiteľ: Ing. Vladimír Gašpar, PhD., konzultant: Ing. Daniel Červeňák. Výsledkom tejto práce sú statické výpočty pre zaťaženie ihlanových pilót, ktorú zakomponovala Patrícia do softvérovej aplikácie Ihlan. Aplikáciu využíva vo svojej činnosti spoločnosť Ingstav GV, s.r.o.
Diplomová práca, autor Miroslav Ducár: „Návrh a implementácia systému oceňovania montáže technológií obnoviteľných zdrojov energie v projektoch vykurovania“, Technická univerzita v Košiciach, Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove, Katedra procesnej techniky (KPT), 2023, školiteľ: prof. Ing. Miroslav Rimár, CSc., konzultant: Ing. Daniel Červeňák. V tejto práci Miroslav špecifikoval sadu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie, ktoré sa v súčasnosti vyskytujú v projektoch vykurovania , ako napríklad tepelné čerpadlá, solárne systémy, fotovoltické systémy a systémy pre vykurovanie biomasou. Pre tieto zariadenia zadefinoval cenníkové položky montážnych prác, materiálov a výrobkov pre automatizovaný systém oceňovania, začlenil ich do klasifikačného systému a dátovo pripravil na zápis do databázového systému.
Zvýšenú pozornosť venoval normám spotreby práce, potrebných na montáž špecifikovaných zariadení. Vďaka vzájomnej spolupráci spoločností Systematic, s.r.o. a SMART ENERGO, s.r.o. autor diplomovej práce mal možnosť zapojiť sa do procesu normovania v úlohe normovača na reálnych stavebno-montážnych zákazkách. Metódou priameho merania spotreby času sa podieľal na vytváraní snímok priebehu práce a následnom stanovení normy spotreby času pre montáž vybraných zariadení.