Modul Subcontracting slúži na plánovanie poddodávok, na prípravu podkladov pre výberové konanie poddodávateľov, na vyhodnocovanie poddodávateľských cenových ponúk a kalkuláciu ceny na základe najvýhodnejších poddodávateľských cien.
Na Slovensku, ale aj všade vo svete, existujú stavebné firmy, ktoré z hľadiska disponibility vlastných stavebných kapacít možno rozdeliť do dvoch kategórií: (1) na výrobné stavebné firmy, ktoré zamestnávajú svojich remeselníkov na plný pracovný úväzok v hodinovej mzde a iba časť špecializovaných činností realizujú prostredníctvom subdodávateľov a (2) na kontraktačné stavebné firmy, vykonávajúce svoju stavebnú činnosť prostredníctvom poddodávateľov, ktorých odmeňujú úkolovo za vykonanú prácu a nie za odpracované hodiny.
V oboch prípadoch sa snaží stavebná firma zrealizovať stavbu v požadovanej kvalite, v dohodnutom čase a s plánovaným ziskom. Kľúčom k tomuto cieľu je správne vykalkulovaná cena.
Model kalkulácie ceny na základe objektivizovaných kalkulačných podkladov je príznačný pre výrobné stavebné firmy. Priamymi nákladmi sú cena práce vlastných remeselníkov, cena vlastných alebo prenajatých strojov, cena nakupovaných materiálov a cena zakontrahovaných subdodávok.
Nepriamymi nákladmi sú režijné náklady potrebné na správu firmy a na riadenie výroby. Súčasťou ceny je plánovaný zisk. Tento systém kalkulácie je tradičným modelom kalkulácie programu Kalkulus vo verzii Profi.
Na druhej strane model kalkulácie ceny na základe poddodávok je vhodný pre kontraktačné stavebné firmy. Súčasťou poddodávok sú nakupované práce, niekedy stroje, v prípade potreby aj materiály alebo ich ľubovoľná kombinácia. Hlavný dodávateľ stavby nakupuje poddodávky ako "tovary" od poddodávateľa alebo viacerých poddodávateľov. Rozdiel medzi cenou nakúpených poddodávok a cenou ponukového rozpočtu je marža, ktorá pokrýva jeho réžiu a zisk. Režijné náklady sú určené hlavne na organizáciu a koordináciu činností poddodávateľov. Je rozdiel, či hlavný dodávateľ stavby komunikuje s poddodávateľmi ešte pred odovzdaním cenovej ponuky do súťaže alebo až po získaní zákazky.
Ak hlavný dodávateľ komunikuje s poddodávateľmi stavby ešte pred odovzdaním cenovej ponuky do súťaže, v ponukovom rozpočte pre investora už môže zohľadniť ceny poddodávok a stanovenú maržu. Je to prirodzený a bezpečne plánovaný postup. Mnohé kontraktačné stavebné firmy však predkladajú ponukové rozpočty do súťaže s orientačne odhadovanými cenami bez toho, aby mali zakontrahované poddodávky. Tie riešia až po získaní zákazky a až vtedy začínajú komunikovať s poddodávateľmi stavby. V takomto prípade musia dodatočne dojednať alebo vysúťažiť ceny poddodávateľov tak, aby sa vmestili do víťazného rozpočtu a zároveň dosiahli zisk.
Pri príprave podkladov, manažovaní poddodávok a kalkulácii ceny na základe poddodávateľských cien efektívne pomáha kontraktačnej firme modul Subcontracting. Kalkulant stavby vytvorí pre každú jednotkovú cenu ponukového alebo víťazného rozpočtu konfiguráciu poddodávok. Určí, ktorú časť nákladov bude nakupovať a ktorú bude realizovať vlastnými kapacitami. Program pripraví východziu vyjednávaciu cenu poddodávky. Zároveň vygeneruje pre poddodávateľov položkový výkaz výmer v Exceli alternatívne s cenami pre vyjednávanie alebo bez cien ako zadanie do súťaže.
Kontraktačná firma po vrátení ponukových rozpočtov od poddodávateľov ich načíta do výsledkovej listiny, v ktorej vyhodnotí ponukové ceny. Pre každého kontaktovaného poddodávateľa vypočíta svoju reálnu maržu jednotlivých cenníkových položiek a priemernú maržu za celý stavebný objekt. Ak kontraktačná firma nie je s maržou spokojná, pokúsi sa osloviť iných podddodávateľov a celý postup opakuje.