Modul BIM
BIM je budúca tvár stavebníctva
Kalkulus a BIM
Modul BIM programu Kalkulus zabezpečuje informačné prepojenie BIM modelu stavby s automatizovanou formou tvorby výkazu výmer. BIM (Building Information Model) je v dátovej forme reprezentovaný informačný model reálneho a funkčného stavebného objektu. Model obsahuje vlastnosti objektu, ktoré sú potrebné pre jeho návrh, výstavbu a samotnú prevádzku. Základom informačného prepojenia programového systému Kalkulus s BIM modelom je súbor typu . IFC. IFC je formát , ktorý sa riadi sa normou ISO 16739:2013 - Industry Foundation Classes (IFC) for data sharing in the construction and facility management industries. Je vyvíjaný a aktualizovaný organizáciou BuildingSMART ako dátový BIM štandard. Vytvára technickú a organizačnú platformu pre vzájomnú výmenu dát a informácií medzi softvérovými aplikáciami zapojenými do BIM procesu.
Vďaka tejto štandardizovanej interoperabilite možno BIM považovať za tzv. federalizovaný model, v ktorom architekt môže používať ArchiCad, projektant Autodesk Revit a dodávateľ stavby Allplan alebo iný BIM systém. Každý z týchto systémov v sebe obsahuje funkciu Export do IFC súboru. Rozpočtový program Kalkulus obsahuje funkciu Import zo súboru IFC. Táto funkcia načíta IFC súbor a metódou syntaktickej analýzy rozpozná elementy týkajúce sa príslušných objektov modelu a ich rozmerov, spracuje ich a uloží do databázy rozpočtového programu pre ďalšie použitie pri tvorbe výkazu výmer. Rozpočtár si teda nemusí kupovať cenovo náročné CAD BIM aplikácie a pritom môže byť platným členom BIM tímu. Schéma spolupráce BIM modelu s programom Kalkulus je zobrazená na nasledovnom obrázku:
Schéma spolupráce BIM modelu s programom Kalkulus
Hlavný princíp tejto spolupráce možno vyjadriť jednoduchou schémou: BIM model dodá výmery, Kalkulus dodá ceny. Použitím BIM systému sa priamo zo základného modelu generujú do rozpočtového systému rozmerové informácie, reprezentujúce hodnoty výmer. Tieto informácie sú vždy konzistentné s originálnym projektom. Keď dôjde k zmene projektu, napríklad projektant navrhne menšie okno, zmena sa okamžite premietne do všetkých súvisiacich projekčných dokumentov a teda aj do výmer, výpočtov a rozmerov, ktoré sú určené pre rozpočtový systém.
BIM model poskytuje presné výkazy výmer a teda cenové odhady je možné vygenerovať už v počiatočných fázach projektu, čo umožňuje korigovať celkové náklad.
Výhody výkazu výmer z BIM modelu oproti klasickému meraniu
Tvorba rozpočtu stavebného diela pozostáva z dvoch hlavných činností: z tvorby výkazu výmer a z výpočtu ceny. Projektant alebo rozpočtár si pred samotnou tvorbou rozpočtu skompletizuje všetky projekčné podklady získané od architekta, hlavne projekčnú výkresovú dokumentáciu, technickú správu, statiku, tabuľky rozmerov a ďalšie. Najrozšírenejšou formou projekčnej výkresovej dokumentácie je papierová forma alebo elektronická forma vo formáte .pdf, resp. .dwg.
Rozpočtár vytvára z projekčnej výkresovej dokumentácie výkaz výmer tak, že vykonáva manuálne meranie a "odčítanie" rozmerov jednotlivých objektov a figúr a následne ich vkladá do rozpočtového programu. Tento spôsob merania je časovo náročný a je potenciálnym zdrojom ľudských chýb. Navyše všetky nepresnosti, ktoré sa vyskytujú v originálnych výkresoch sa prenášajú ďalej až do výpočtu ceny.
Na druhej strane projekt stavby vytvorený v BIM modeli “pozná“ vyprojektované BIM objekty, t.j. konštrukcie, materiály a výrobky. Pozná aj ich rozmery a množstvá, t.j. výmery. Projektant alebo architekt vyexportuje z BIM projektu súbor vo formáte .ifc a poskytne ho svojmu rozpočtárovi. Pokiaľ si netvorí rozpočet sám. Rozpočtár načíta súbor .ifc do databázy programu Kalkulus, v ktorom následne načítané výmery BIM objektov priradí cenníkovým položkám programu. Identifikácia BIM objektov, ich prípadná klasifikácia alebo úroveň zoskupenia do väčších celkov, závisí od skúsenosti architekta alebo vzájomnej dohody projektanta a rozpočtára. Hlavnou výhodou tvorby rozpočtu na základe spolupráce BIM modelu a rozpočtového programu je veľká úsporu času. Významná je taktiež eliminácia ľudských chýb, ktoré vznikajú pri manuálnych meraniach rozmerov z výkresov.
Pri tvorbe rozpočtu stavby predstavuje čas potrebný na kvantifikáciu výmer cca 50-80 % celkového času. Automatizáciou únavnej práce rozpočtára pri kvantifikácii výmer je možné jeho ušetrenú kapacitu využiť na činnosti s vyššou hodnotou, napr. na vytváranie alternatívnych technologických riešení z hľadiska ceny, na cenové kalkulácie, na tvorbu finančných plánov, dátových analýz, atď. Počet architektov projektujúcich v architektonických CAD BIM aplikáciách z roka na rok stúpa. Vzniká tak postupne široká technická a organizačná infraštruktúra s predpokladmi pre efektívnejší spôsob tvorby výkazov výmer a stavebných rozpočtov.
Na stránke boli použité niektoré informácie z nasledovných zdrojov
https://images.autodesk.com/apac_grtrchina_main/files/aec_customer_story_en_v9.pdf
https://publications.lib.chalmers.se/records/fulltext/205012/205012.pdf
www.iso.org/standard/51622.html
https://technical.buildingsmart.org/