Výkaz výmer a rozpočet

Rozpočet stavby potrebuje každý

Odhad nákladov na zhotovenie stavby je náročná úloha zvlášť preto, že výsledný produkt ešte neexistuje. Existuje iba projekt alebo zameranie na stavbe. To znamená, že kalkulácia ceny sa vykonáva ešte skôr, ako sa rozbehne čo i len jediná fyzická aktivita stavebno-montážnej zákazky. Odhad nákladov na zhotovenie stavebného diela pozostáva z ocenenia všetkých konštrukcií, prác a dodávok, ktoré je potrebné urobiť a dodať v zmysle projektu vrátane vedľajších a doplnkových rozpočtových nákladov. 

Kompletný zoznam konštrukcií, prác a dodávok s nameranými množstvami v jednotkách merania nazývame výkaz výmer. Ocenením výkazu výmer vzniká rozpočet. Rozpočet stavebného diela je teda ocenený a v peniazoch vyjadrený zoznam konštrukcií, prác, materiálov a výrobkov, ktoré je potrebné urobiť a dodať na zhotovenie stavebného diela s vyčíslenými množstvami v jednotkách merania. Úlohou rozpočtu je čo najpresnejšie odhadnúť cenu (cost estimating) budúceho stavebného diela.

Kto vytvára výkaz výmer a rozpočet ?

Výkaz výmer a rozpočet patria medzi najdôležitejšie dokumenty stavby, s ktorými pracuje každý účastník stavebného procesu. Výkaz výmer a rozpočet vytvára kalkulant stavby. Kalkulantom stavby je napríklad projektant, stavebný manažér, cenár, rozpočtár, kvantitár, stavbyvedúci, stavebný dozor, remeselník, stavebný živnostník alebo investor. Autorský výkaz výmer vytvára stavebný projektant alebo jeho rozpočtár ako súčasť projektovej dokumentácie. Investorovi dodá výkaz výmer bez cien a rozpočet v orientačných cenách.

Investor sa z rozpočtu dozvie, koľko ho bude stavba stáť. Výkaz výmer bez cien použije ako zadanie pre výberové konanie alebo verejné obstarávanie pre uchádzačov o zákazku. Stavebná firma ocení investorské zadanie vo forme cenovej ponuky a predloží ho do súťaže. Súkromní investori si často neobjednávajú u projektanta vypracovanie výkazu výmer. Ak výkaz výmer nie je súčasťou projektu alebo projekt neexistuje, stavebnej firme neostáva nič iné ako suplovať prácu projektanta a vytvoriť výkaz výmer a rozpočet vo vlastnej réžii.

Kalkulus - program na tvorbu rozpočtov a výkazov výmer

Dobre vykalkulovaná cena závisí od kvality a rozsahu projekčných podkladov, skúsenosti kalkulanta, ale aj od použitej metódy oceňovania. V náročnom konkurenčnom prostredí stavebného trhu je najlepším riešením databázový rozpočtový systém, nazývaný tiež automatizovaný systém oceňovania stavby. Program Kalkulus predstavuje automatizovaný systém oceňovania, založený na technologických dátach a na softvérových moduloch. 

Je efektívnejší a vo výsledku presnejší ako tie, ktoré nazývame "rozpočtovanie na kolene alebo od oka". Program Kalkulus má jednoduché a prehľadné pracovné prostredie. Používateľ má v každom okamihu k dispozícii všetky dôležité okná. V hornej časti obrazovky si prepína jednotlivé záložky, za ktorými sa skrývajú stavby a projekty, vlastné a katalógové cenníky, prípadne výkaz výmer. V dolnej časti sa nachádza okno pre výkaz výmer a rozpočet.

Pri tvorbe výkazu výmer a rozpočtu sa využíva cenníková databáza

Kalkulant stavby si najskôr naštuduje projektovú dokumentáciu alebo si stavebný objekt osobne prehliadne a urobí zameranie figúr. Následne navrhne technologický postup, t.j. vytvorí zoznam prác a konštrukcií, ktoré je potrebné vykonať na zhotovenie stavebného diela. Súčasťou technologického postupu je špecifikácia materiálov a výrobkov, ktoré je potrebné namontovať alebo zabudovať. Po naštudovaní projektu kalkulant stavby v prehľadnom softvérovom prostredí vyhľadáva v databáze práce, konštrukcie a materiály v zmysle technologického postupu a pohodlne ich prenáša vo forme cenníkových položiek do výkazu. 

V rozpočtovom výkaze doplní výmery, t.j. namerané rozmery plôch a dĺžok, veľkosti objemov alebo počty kusov zhotovovaných stavebných komponentov. Zostaví výkaz výmer. Program doplní ceny, ktoré je možné ešte upraviť. Finálnym výsledkom tvorby výkazu výmer a rozpočtu je kompletná rozpočtová dokumentácia. Kalkulant stavby ju vytlačí pre svojho klienta do papierovej formy alebo ju vyexportuje do elektronickej formy. Elektronická forma je voliteľná vo formáte .pdf, .xml, resp. .xls.