Slovenské stavebno-montážne firmy v súčasnosti využívajú údaje normovanej práce prevažne iba ako súčasť normatívnych databáz špecializovaných programových systémov na oceňovanie a rozpočtovanie stavebno-montážnych prác. Máloktoré firmy však aplikujú tieto normy kreatívnym spôsobom na svoje interné podmienky s cieľom zvyšovania produktivity práce a v konečnom dôsledku zvyšovania svojho zisku. S vytváraním vlastných podnikových noriem sa v stavebných firmách nestretávame vôbec. Dôvodom nie je len nízka digitalizácia stavebných firiem v procesnom zmysle slova, spojená s absenciou štandardizovaných riadiach procedúr a pracovných postupov, ale aj nedostatok odborníkov vyškolených na používanie metód a techník štúdia a normovania práce. V tomto blogu nájdete popis metód merania spotreby času a normovania práce ako aj informácie o našich skúsenostiach s vytváraním snímok priebehu práce za účelom normovania v spolupráci s našimi partnermi, pokrokovými stavebnými a montážnymi firmami.
Aktuálne ceny stavebných výrobkov 365 dní v roku. To je databáza CENY 365 spravovaná aplikáciou Web katalóg stavebných výrobkov. Tento nenápadný velikán je už ôsmy rok na trhu a je nepostrádateľným pomocníkom každého kalkulanta, ktorý si váži svoj čas a svoje peniaze. Usilovne pracujeme na pridávaní nových, ale aj na aktualizácii existujúcich cenníkov. Sledujeme ceny za vás, aby sme vám uľahčili život. Vy staviate, my vám pomáhame. Šetríme váš čas a vaše peniaze. Nemusíte tráviť celé hodiny svojho drahocenného času googlovaním, aby ste nakoniec našli hľadaný výrobok, "učupený" v nejakom 250-stranovom PDF-ku s neaktuálnou cenou z pred piatich rokov. Iba ak vás to baví. V tomto blogu nájdete informáciu o tom, aké informácie vám aktuálne vo Web katalógu pribudli.
Rozpočtovanie ako profesia vyžaduje od kalkulanta stavby, rozpočtára, projektanta, resp. cenára množstvo dôležitých zručností, medzi ktoré patrí napríklad ovládanie technologického postupu výstavby, schopnosť "vyčítať" z výkresov projektovej dokumentácie potrebné výmery, znalosť kalkulačných metód a v neposlednom rade znalosť technologických súvislostí. Pri objavovaní, definovaní a využívaní technologických súvislostí v rozpočtovej praxi pomáha používateľom programu Kalkulus systém zoskupovania cenníkových položiek, nazývaný tiež agregácia.
Takmer 90 percent stavebných firiem na Slovensku v súčasnosti používa na tvorbu rozpočtov tabuľkové programy. Najrozšírenejší je Microsoft Excel®, ale obľúbené sú aj LibreOffice, Google Sheets, a ďalšie. V tomto článku si povieme, kedy je tvorba rozpočtu v tabuľkovom programe výhodná a kedy už začína byť brzdou vášho rozvoja. Kedy je najvyšší čas prejsť na databázový program.
Venovať sa cene stavebnej zákazky je potrebné nielen v etapách tvorby výkazov výmer, rozpočtov, cenových ponúk a technickej prípravy výroby, ale aj počas realizácie stavby. Na tieto účely slúži perfektná procedúra Priebežné sledovanie nákladov. Manažér firmy má pomocou nej k dispozícii finančný stav zákazky v reálnom čase počas celej doby výstavby. To je sen, ktorý si môžete ľahko splniť.
Moderné stavebníctvo v súčasnosti vyžaduje pružné členenie stavby na menšie celky vo všetkých predvýrobných a výrobných etapách projektu. Ako sa dívame na členenie stavebného projektu v stavebnom rozpočtovom programe Kalkulus sa môžete dočítať v nasledovnom článku.
Spoločnosť Ingstav GV, s.r.o. v spolupráci s Katedrou kybernetiky a umelej inteligencie na Technickej univerzity v Košiciach a v spolupráci so spoločnosťou Systematic, s.r.o. vyvinula aplikáciu pre výpočet zaťaženia ihlanových pilót. Aplikácia je určená všetkým projekčným kanceláriám a stavebným firmám, ktoré používajú túto metódu zakladania stavieb.
S účinnosťou od 19.10.2018 vzniká povinnosť plne elektronickej komunikácie v akomkoľvek postupe verejného obstarávania zadávanom v zmysle zákona o verejnom obstarávaní bez ohľadu na dátum jeho vyhlásenia. Programový systém Kalkulus dokáže spracovávať súťažné zadania a generovať cenové ponuky v zaužívaných počítačových formátoch a je teda plne pripravený pre elektronickú komunikáciu vo verejnom obstarávaní.
Stavebný denník je právny dokument. Riadi sa Stavebným zákonom. Zároveň je však dokumentom histórie vašich stavieb. Z jeho obsahu sa dajú vyčítať informácie, ktoré aj po čase môžu mať pre účastníkov stavby veľkú hodnotu. Čo má byť obsahom stavebného denníka, aké sú nevýhody vedenia stavebného denníka v papierovej forme a referencia na možnosť vedenia stavebného denníka v databázovej elektronickej forme, to všetko sa dočítate v nasledovnom článku:
Známe vojenské porekadlo hovorí: Dobrý plán a kvalitná príprava zamedzia slabému výkonu. V stavebníctve to platí rovnako.
Tento článok sa zaoberá využitím informácií obsiahnutých v BIM modeli pre proces tvorby výkazu výmer a rozpočtu stavby. Popisuje metódu parsovania a extrahovania dát z BIM modelu a ich prenos do databázy programu na tvorbu rozpočtov Kalkulus. Takéto riešenie nazývame Odhadovanie ceny stavby na základe modelu (Model-Based Estimating).
Už niekoľko mesiacov nás médiá strašia počítačovou hrozbou so zložitým anglickým názvom Ransomware. Je to reálne nebezpečenstvo, ktorého sa treba báť alebo je to len mediálna bublina ?
Čo sa skrýva za pojmami klasifikácia a klasifikačný systém? Prečo sú klasifikačné systémy dôležité ? Aké klasifikačné systémy existujú v stavebníctve u nás doma a vo svete. To všetko sa dočítate v nasledujúcom článku.
Ceny energie na vykurovanie sú drahé, preto sa zatepľuje všade kde sa len pozriete. Bytovky, paneláky, ale aj rodinné domy. Najrozšírenejší spôsob zateplenia budov je kontaktný zatepľovací systém (KZS), anglicky ETICS (External Thermal Insulation Composite System). KZS pozostáva zo vzájomne zosúladených komponentov, ktoré pri správnom výbere a kvalitnej montáži zaručujú maximálny úžitok, bezpečnosť a návratnosť finančných prostriedkov. Kontaktný zatepľovací systém má svoje významné zastúpenie v databáze programového systému Kalkulus. V tomto článku ponúkame prehľad KZS, ktoré sa používajú na slovenských stavbách, s odporúčanou skladbou potrebných komponentov.
Program Kalkulus je jednoduchý, intuitívny a používateľsky priateľský. Vďaka prehľadnému systému troch okien sa naučíte program za pár hodín a na druhý deň už pomocou neho zarábate peniaze. Je jedno či ste v programe úplný začiatočník alebo skúsený harcovník. V oboch prípadoch sa vám bude hodiť náš Web Help - Prvé kroky s programom Kalkulus. Príjemné čítanie. Príjemné učenie.
Pri nákupe počítača do malej alebo strednej firmy je najdôležitejšie odolať pokušeniu najlacnejšej ponuky. Omnoho rozumnejšie je investovať do modelu, ktorý nám môže dobre slúžiť a pomáhať nášmu biznisu celé dlhé roky.
Mnohé stavebné firmy v procese tvorby rozpočtov a cenových ponúk nemajú vypracovaný systém a nepoužívajú vhodné nástroje. Špecifikáciu zdrojov na vykonanie stavby, resp. popis činností robia zdĺhavo a ceny namiesto podloženej kalkulácie tvoria systémom "BRUCHO". Samozrejme pri zohľadnení dopytu a ponuky trhu. Uvedomujú si, že to nie je dobré a že na tom finančne strácajú. Preto hľadajú vhodnejšiu a efektívnejšiu metódu. O tejto téme pojednáva nasledovný článok.
S účinnosťou od 1.1.2016 vstúpilo do platnosti opatrenie, ktoré má pomôcť malým a stredným podnikom, dodávateľom stavebných prác, aby nedoplácali na nepoctivých odberateľov - neplatičov. Toto zákonné opatrenie umožňuje prenos daňovej povinnosti pri fakturácii stavebných prác na hlavného odberateľa. Platba DPH sa tak posunie z dodávateľa na odberateľa a ten si môže uplatniť odpočet DPH. Systematic túto problematiku pozorne sleduje.
Zlepšenie funkčnosti počítača, zabránenie vzniku problémov alebo ich odstránenie zabezpečuje Microsoft prostredníctvom softvérových doplnkov s názvom Windows Updates, t.j. tzv. Windovsovských aktualizácií. Pre programový systém Kalkulus je veľmi dôležité, aby operačný systém Windows mal nainštalované všetky dostupné dôležité aktualizácie. Pre tento účel je praktické, aby váš operačný systém mal zapnutú funkciu automatických aktualizácií, ktorá zabezpečí, že systém Windows nainštaluje dôležité aktualizácie ihneď po ich sprístupnení. Avšak aj majster tesár sa utne.
Ceny stavebných materiálov a výrobkov sú strategickou informáciou pre stavebné firmy a stavebných projektantov, pre veľkých investorov, ale aj pre občana, ktorý rekonštruuje bytové jadro. V neposlednom rade sa o ceny zaujímajú štátne a obecné inštitúcie pri spravovaní verejných financií.
Stavebná výroba patrí medzi tradičné formy služieb a funguje veky. Používanie zaužívaných a osvedčených stavebných postupov zvádza k predstave, že stavba sa zaobíde bez použitia špeciálnych, sofistikovaných nástrojov riadenia. Preto sa stáva, že realizácie stavebných diel sú často len unášané prúdom udalostí a ad-hoc riešení. Výsledkom je často prekročený rozpočet, chýbajúce alebo preťažené zdroje, nesplnený termín, malý zisk, prípadne nízka kvalita stavby.
So stavebno - montážnym rozpočtom pracujú všetci účastníci stavebného trhu: investor - projektant - stavebná firma. Projektant odovzdá rozpočet spolu s projektom investorovi a ten ho v konkurznom riadení vo forme zadania postúpi stavebným firmám na ocenenie. Elektronická výmena dát zrýchľuje tento proces.
Tvorba rozpočtu je proces, ktorý je súčasťou projektu stavby. Na základe projektovej dokumentácie vzniká výkaz výmer ako zoznam položiek, popisujúcich obsahovo a kvantitatívne jednotlivé montážne a konštrukčné činnosti ako aj dodávky materiálov a výrobkov na stavbu.
Kvalita rozpočtu závisí od projekčných podkladov, ktoré má autor rozpočtu k dispozícii, od jeho znalostí v oblasti stavebno - montážnych technológií a v neposlednom rade od samotných oceňovacích podkladov. Je obrovskou výhodou mať k dispozícii normatívne oceňovacie podklady v databázovej forme a programový systém, ktorý dokáže túto normatívku využívať a prispôsobovať vlastným podmienkam.